
(Forrás: expedia.com)
Pár éve, szintén barátokkal töltött kirándulás alkalmával hajóztunk be Primoštenbe. Már egyszer a szárazföldről láttam a városkát, ami már úgy is mesébe illő volt, de a behajózva is gyönyörű, hiszen az öbölhöz közeledve a tenger fölé emelkedő óváros fogadott a templomtoronnyal.

(Forrás: AdriaBreeze.com)
Kalandoztunk a belvárosban, kisebb-nagyobb Konobákat kerestünk fel. A domb tetején pedig felfedeztük a Szent György plébániatemplomot, melynek udvarán a temető terül el és ahonnan csodás a kilátás, Zirje és Kakan szigete felé.

(Forrás: AdriaBreeze.com)
Területét már az i. e. 7. században is lakott volt és fontos kereskedelmi és katonai központnak számított. A község területén éltek a történelem során illírek, görögök és szlávok is.

(Forrás: AdriaBreeze.com)
A 15. századig folyamatos török támadások érték a környéket, ezért a száztad végétőla környező települések lakossága fosztogatások elől a közeli kis Gola Glava (Caput Cista) szigetre menekült, ahol megalapították új településüket Primoštent.

(Forrás: AdriaBreeze.com)
Az évek során volt velencei, Habsburg, illetve Napóleon uralma alatt is, majd az I. Világháború után Jugoszlávia, majd Horvátország része lett.

(Forrás: AdriaBreeze.com)
Napjainkban a lakosság a turizmus mellett a szőlőtermesztésből, mezőgazdaságból, olívatermesztésből és halászatból él.

(Forrás: AdriaBreeze.com)
Nevezetességei:
- A Szent György plébániatemplom, első említése 1681-ből származik
- A Szent Rókus templom
- Primošten Mala Raduča terét a tíz legszebb horvátországi tér egyikévé választották.

(Forrás: AdriaBreeze.com)
Hajóval:
Két lehetőségünk van Primoštenben. Vagy a városfalra kötünk, vagy a strand előtti bójamezőre. Szezontól függően a bójákért 200-300 Kúnát kell fizetni az éjszakáért.
A városfalnál áramot és vizet is találunk, illetve közvetlenül a mólónál tusolót is igénybe vehetünk.